Symbol: 325509
Plan nauczania: podbudowa programowa: szkoła dająca wykształcenie średnie.
Kwalifikacje: Z.11. Świadczenie usług opiekuńczych i wspomagających rozwój dziecka
Czas trwania: 2 lata
Podstawa kształcenia: szkoła średnia

Opiekunka dziecięca zajmuje się sprawowaniem fachowej opieki nad małymi dziećmi (najczęściej są to niemowlęta i dzieci do 3-4 roku życia). Zadaniem opiekunki jest przede wszystkim pilnowanie bezpieczeństwa dziecka oraz dbanie o jego potrzeby podczas nieobecności rodziców. Opiekunka wykonuje codzienne czynności związane z pielęgnacją dziecka i€“ odpowiada za jego higienę, kąpiele, mycie, przewijanie, przebieranie, czesanie, pielęgnację środkami kosmetycznymi. Odpowiada również za prawidłowe odżywianie dziecka, podawanie leków jeśli zachodzi taka konieczność, wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych w zastępstwie rodziców.

Do zadań opiekunki należy także zorganizowanie dziecku czasu wolnego poprzez różne zabawy, gry, chodzenie na spacery. Najczęściej od opiekunki oczekuje się takiego doboru zabaw czy zajęć ruchowych, które będą rozwijać zdolności psychomotoryczne dziecka i wpłyną na jego prawidłowy rozwój.

SPECJALISTYCZNA PRACOWNIA

Aby dobrze wykonywać powierzone zadanie jakim jest opieka nad dzieckiem, oprócz dobrych chęci jest potzrebna również praktyka bo to ona czyni z nas mistrzów. Kierując się tą zasadą stworzyliśmy dla naszych słuchaczy profesjonalną pracownie zawierającą wszelkie narzędzia niezbędne do osiągnięcia wprawy w obchodzeniu sie małymi dziećmi. W naszej pracowni, oprócz odpowiedniego klimatu znajdą Państwo interaktywne lalki, łóżeczka, wanienki, wagi, środki higieniczne, ubranka oraz szereg innych elementów niezbędnych do pielęgnacji dziecka.

ZAWÓD OPIEKUNKI DZIECIĘCEJ

jest zajęciem dla osób, które lubią dzieci i mają z nimi dobry kontakt. Od opiekunki oczekuje się przede wszystkim odpowiedzialności, spokoju, opanowania, łagodności, ale równocześnie pewnego zdecydowania, potrzebnego do zapanowania nad dziećmi oraz cierpliwości. Ważna jest również umiejętność szybkiego nawiązania kontaktu z dzieckiem i podtrzymywania go, tak aby dziecko było zajęte przez dłuższy czas. Istotna jest również kreatywność, potrzebna przy organizacji czasu wolnego oraz podzielna uwaga.

Opiekunka dziecięca może pracować w charakterze niani, wynajmowanej przez rodziców podczas ich nieobecności w domu do opieki nad dziećmi. Opiekunki mogą również pracować w żłobkach, domach opieki, szpitalach, hospicjach i różnego rodzaju ośrodkach, które zajmują się opieką nad dziećmi (zarówno pełnosprawnymi, jak i niepełnosprawnymi).

 

Zapraszamy do zdobycia zawodu!